Ekonomi

Küresel piyasalarda teknoloji rallisinin ardından denge arayışı

ABD’de teknoloji yüklü Nasdaq 100 endeksi Pazartesi gününü Tesla ve Qualcomm’un etkisiyle yüzde 1,2 yükselişle tamamladı.

Tesla hisseleri, Morgan Stanley’in yeni süper bilgisayar teknolojisinin Tesla’nın piyasa değerini 500 milyar dolar artırabileceğini öngören raporunun ardından yüzde 10 arttı.

Qualcomm ise Apple ile olan anlaşmasını üç yıl uzatarak yükselişe geçti. Bu yükselişin ardından ABD hisse senedi vadeli işlemleri sabah saatlerinde yatay seyretti.

ABD enflasyon verisi öncesinde yatırımcıların bekle-gör moduna geçmesiyle Asya Pasifik hisselerinde hafif hareketlenmeler gözleniyor. Japonya hisseleri Fed’in faiz artırımlarını durduracağı beklentisiyle pozitif ayrışıyor.

Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 yatay seyrediyor. Döviz kuru tarafında ise Çin Merkez Bankası yuan referans değeri takip ediliyor.

Bankanın dolar/yuan sabitlemesi 7,20’yi aştı. altında Bu tespit, para biriminde daha fazla değer kaybına izin verilmeyeceğinin sinyalini veriyor. Bugün dolar gelişmiş ülke para birimleri karşısında yatay bir seyir izliyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.250 puanda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu