Haber

AB Organ Nakli Enstitüsü Alanında Öncü Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara istinaden Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan Organ Nakli Enstitüsü, organ nakli konusunda nitelikli insan gücü yetiştirmeyi, bu alanda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmeyi ve organ nakli konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Organ nakli konusunda referans merkezi olan Ege Üniversitesi, yeni kurulan enstitüyle bu alanda daha da iddialı bir konuma ulaştı.

Rektör Prof., Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde daha önce birçok birincilik nakli gerçekleştirdiklerini belirtti. Dr. Necdet Budak, “A Plus kalitesinde hizmet veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yaptığımız yatırımlar sonucunda tüm sağlık hizmetlerinde olduğu gibi organ naklinde de kalitemizi ve başarı oranımızı artırdık. Üniversitemizde karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, kornea gibi nakiller uzman hekimlerimiz tarafından modern tıbbi cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. “Yeni kuracağımız enstitümüzle artık bu alanda insan gücü yetiştireceğiz ve literatüre daha fazla katkı sağlayacak bilimsel çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

Enstitü bünyesinde yapılacak çalışmalara değinen Prof. Dr. Budak, “Enstitümüz; Organ naklinin nitelik ve niceliğinin iyileştirilmesi, hastaların ve bağışçıların yaşam kalitesinin artırılması, organ nakli ile ilgili temel, klinik, immünolojik, biyomedikal teknolojiler ve translasyonel tıp alanlarında araştırmalar yapılması ve organ naklinin sağlanması gibi hedefler üzerinde çalışacak. disiplinler arası uyum. Öte yandan yüksek lisans ve doktora programları aracılığıyla organ nakli konusunda uzman, nitelikli insan kaynağı yetiştirecek. Dış paydaşlarla iş birliği yaparak İzmir ve Ege Bölgesi’nde organ nakli ve bağışı konusunda toplumsal farkındalığı artıracak. Sağlık Turizmine katkı sağlayacak faaliyetler gerçekleştirilecektir. Sadece nakil için değil, nakile yol açacak organ yetmezlikleri için de önleyici tedbirler konusunda çalışmalar yapılacak. “Ayrıca topluma yönelik bilinçlendirme faaliyetleri de gerçekleştirilecek” dedi.

“Çalışmalarımızı daha görünür hale getireceğiz”

AB Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özbaran ise; “Türkiye’de kurulduğu günden bu yana çeşitli kurumlara organ nakli uzmanı doktorlar yetiştiren ve bilime büyük katkı sağlayan, birçok hastanın iyileşmesine yardımcı olan Organ Nakli Merkezimizin yanı sıra, Türkiye’de ilk olan Organ Nakli Enstitüsümüz de bulunmaktadır. Ülkemizin ikinci bölgesi, üniversitemiz çatısı altında faaliyetlerine devam edecektir. Enstitümüzün kurulmasıyla birlikte organ nakli alanındaki bilimsel altyapımız daha da güçlendi. Bir yandan eğitim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerimizi hızlandıracağız, diğer yandan da dünya standartlarının üzerinde yetkin gruplar yetiştireceğiz. Kurulacak ilgili birimlerin sorumluluğunda geliştirilip şekillendirilecek eğitim, araştırma-geliştirme projeleri ve diğer tüm faaliyetler Ege Üniversitesi Organ Nakli Enstitüsü kimliği altında artarak devam edecek ve daha görünür hale getirilecektir. Enstitümüzün ülkemize hayırlı olmasını diliyor, desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr.’a teşekkür ediyoruz. Dr. “Necdet Budak’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ipsala-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu