Haber

Seçim takvimi nasıl işleyecek?

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin 14 Mayıs’ta yapılması kararını bugün açıklayacak. Peki seçim takvimi nasıl işleyecek?

YSK’nın seçim takvimine 21 Mart’ta başlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı adayları için son başvuru tarihi 26 Mart olacak.

Cumhurbaşkanlığı adayı olan kamu görevlileri ve belediye başkanlarının 16 Mart’a kadar istifa etmesi bekleniyor.

MUHALEFET PARLAMENTO ONAYI KAPISINI KAPATTI

Seçimin öne alınması kararının TBMM’de alınabilmesi için en az 360 milletvekilinin lehte oy kullanması gerekiyor. Cumhur İttifakı’nın ise Meclis’te 334 oyu bulunuyor. Ancak 134 sandalyeli CHP ve 37 sandalyeli İYİ Parti, 6 Nisan’dan sonra seçime destek vermeyeceklerini açıkladı. 

ADAYLIK BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 26 MART

21 Mart’ta başlayacak cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları önümüzdeki 5’inci gün sona erecek. Partilere, cumhurbaşkanı adaylarını YSK’ya bildirmeleri için 26 Mart Pazar akşamına kadar süre verilecek.

Seçmenlerden 100 bin imza talep edecek adaylar da 5 Nisan’da YSK’ya başvuracak. Kesin cumhurbaşkanı aday listesinin nisan ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor.

YSK DEPREM BÖLGESİNDE İNCELEME YAPIYOR

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan şokların ardından seçimlerin ertelenebileceği konuşulmuştu. Yüksek Seçim Kurulu, depremden etkilenen illere heyet gönderdi. YSK’nın raporuna göre 11 il için karar verilecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu