Haber

Mısır’da 3 bin 500 yıllık firavunun mezarı bulundu

Mısır’ın güneyindeki Luksor şehrinde 3500 yıl öncesine ait bir firavun mezarı buldu.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Eski Eserler Yüksek Konseyi ve Cambridge Üniversitesi Modern Devlet Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle oluşturulan Mısır-İngiliz ortak ekibi, Luksor’da yaptıkları kazılarda daha önce bilinmeyen bir firavun mezarı ortaya çıkardı.

Tarihi Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Veziri, “Bu keşfin önemi, şu ana kadar mezarda bulunan ilk kanıtın Thutmose dönemine ait olabileceğidir” dedi. dedim.

İngiliz arkeoloji grubunun lideri Piers Lutherland, “Keşfedilen mezar I. Thutmose’un saltanatının kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir ve bunların büyük çoğunluğu şimdiye kadar ortaya çıkarılmadı” dedi. terimleri kullandı.

Buluntunun bulunduğu arkeolojik alanı denetleyen bir hükümet yetkilisi olan Muhsin Kamil, ortaya çıkarılan mezarın eski zamanlarda sel baskınları sonucu içler acısı durumda olduğunu kaydetti.

Mısırlı grup lideri Fethi Yasin, ekibin kazıların ve tüm mezarlığın arkeolojik belgelemesine devam edeceğini, bunun da mezarlığın mimari planlaması ve sanatsal unsurlarının daha net ortaya çıkmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Firavun Thutmose, Eski Mısır’ın 18. Hanedanlığı döneminde hüküm sürdüm.

bulancak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu