Haber

İsrail Başbakanı Ukrayna Cumhurbaşkanı ile Hava Savunma Yardımını Görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile “sivil amaçlı hava savunma uyarı sistemleri konusunda yardım” konusunu görüştüğü bildirildi.

İsrail hükümetinin basın dairesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Netanyahu Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptı.

İkilinin görüşmede “İsrail’in Ukrayna’ya yardımı, İsrail’deki Ukraynalı mültecilerin durumu ve sivil hava savunma uyarı sistemlerinin yardımı” konularının görüşüldüğü belirtildi.

Görüşmede Netanyahu’nun, Zelenskiy’den, İbrani takvimine göre yeni yılı simgeleyen “Roş Aşana Festivali” için Yahudilerin Ukrayna’nın Uman şehrine ulaşmasını sağlamasını talep ettiği de bildirildi.

İsrail basını, Netanyahu’nun iktidara geldikten sonra ilk kez yılbaşı gecesi Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefonda görüştüğüne dikkat çekti.

-İsrail, Rusya-Ukrayna ilişkilerini yönetmekte zorlanıyor

İsrail, Ukrayna savaşının yarattığı atmosferde Rusya ve Batı ile ilişkilerini yönetmekte zorlanıyor.

Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya ile karşı karşıya gelmemek için tarafsız kalmaya çalışan, hatta bir süre arabuluculuk girişiminde bulunan İsrail’in her iki tarafa karşı temkinli tutumu; Stratejik müttefiki ABD ve Batı tarafından eleştirilen bir konuma geldi.

İran’ın, Ukrayna savaşında Rusya’ya silahlı insansız hava araçları (İHA) ve “kamikaze ya da intihar” olarak adlandırılan balistik füzeler sağladığı haberi, Tel Aviv yönetimini daha da zor durumda bıraktı.

Ukrayna’nın İsrail’den askeri yardım taleplerini yanıtsız bırakan Tel Aviv yönetimi, bu kararı Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığına ve İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarında Moskova ile askeri uyumuna bağlıyor.

sebinkarahisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu