Ekonomi

İhracatta üretim sahası bazlı sisteme geçiş

Ticaret Bakanlığı, ihracat verilerinde üretim lokasyonu bazlı veri seti oluşturulduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre bu istatistikler 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren kamuoyuyla paylaşılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (STB) ve TÜİK’in katılımıyla yürütülen ortak çalışma sonucunda “Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri” oluşturuldu. İllerdeki üretim yapısından kaynaklanan ihracat istatistiklerinin ölçülmesi amacıyla yaklaşık 1 yıldır devam eden uygulamadır.

Üretimin gerçekleştiği illerin tespiti amacıyla Ticaret Bakanlığı ihracatçı/üretici bilgileri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Sicil Belgesi Verileri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı kayıtları ile eşleştirildi.

Firmaların üretim yerleri bazında il ihracat istatistiklerinin Ocak 2024’ten itibaren Ticaret Bakanlığı’nın “Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni”nde yayımlanması planlanıyor.

Ayrıca Ocak 2024 bülteni ile Resmi İstatistik Programı kapsamında TÜİK tarafından 29 Şubat 2024 tarihinde yayınlanacak dış ticaret istatistiklerinin kamuoyuyla paylaşılması amaçlanıyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, ihracat istatistiklerinde üretim hacimleri yüksek sanayileşmiş illerin ihracatının üretim alanlarına göre öne çıktığı görüldü. Bu kapsamda elde edilen istatistikler; il, iş, ülke vb. alt kırılımlarda detaylı analiz yapılmasına olanak sağlar ve illere göre ihracatın teknolojik düzeyi gibi değerli göstergeler içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu