Haber

Hırvatistan’da Schengen düzenlemesi: Sınır kontrolleri kaldırıldı

Avrupa Birliği (AB) ülkesi Hırvatistan, Schengen bölgesi kurallarına uygun olarak ülkedeki 9 uluslararası havalimanındaki sınır kontrollerinin kaldırıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1 Ocak prestijiyle Schengen alanına dahil olan Hırvatistan’ın kara, demiryolu ve deniz ulaşımından sonra hava ulaşımının da Schengen’e uygun olarak yapıldığı bildirildi. tüzük.

9 uluslararası havalimanında sınır denetimlerinin kaldırıldığı belirtilirken, öncelikle başkent Zagreb’de başlatılan uygulamanın Dubrovnik, Split, Zadar, Pula, Rijeka, Osijek, Malo Losinje ve Brac.

Açıklamada, hava ulaşımının Schengen bölgesine uygun hale getirilmesinin büyük değer taşıdığı vurgulanırken, Hırvatistan’a hava yoluyla gelen yolcuların yüzde 70’inin Schengen bölgesinden olduğu paylaşıldı.

Açıklamada, havalimanlarındaki sınır kontrollerinin kaldırılmasıyla yolcuların daha hızlı seyahat edebileceği belirtilirken, sınır polisinin sorumluluklarının da azaltıldığı bildirildi. Açıklamada, Hırvatistan’ın bu başvuru ile Schengen giriş sürecini tamamladığı kaydedildi.

2013 yılında AB üyesi olan Hırvatistan, 1 Ocak’ta Schengen bölgesinin 27. üyesi oldu ve resmi para birimini kunadan euroya çevirdi.

osmangazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu