Haber

Beyaz Saray’dan Rusya-Wagner hesaplaşmasına ilişkin ilk açıklama! Hala şaşırmadım

Ukrayna savaşında cepheye sürülen Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırmakla suçladı. Rusya, Prigojin hakkında “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açarken, Wagner haddini geçtiğini açıklayarak isyan girişiminde bulundu. Gelişmeler dünyada büyük yankı uyandırırken, Beyaz SarayAçıklamada, “Gelişmeleri takip ediyoruz. Konuyla ilgili ABD Başkanı Joe Biden’a da bilgi verildi” denildi.

HER ŞEY SALDIRI İDDİASIYLA BAŞLADI

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırdığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın Wagner’i kandırdığını ve ortadan kaldırmak istediğini savunan Prigojin, “Rusya Savunma Bakanlığı’na taviz vermeye, silahlarımızı teslim etmeye ve gelecekte ülkemizi nasıl koruyacağımız konusunda bir çözüm bulmaya hazırdık. .” söz konusu. Prigojin, “Bugün kamplarımıza füzelerle saldırdılar. Askerlerimizin çoğu öldü” dedi. iddiasında bulundu.

FARKINDALIK ALINDI

Wagner sınırı geçip Rusya topraklarına girdiğinde bölge alarma geçti. Tanklar, Moskova dahil birçok şehirde sokaklara döküldü. Putin ise gelişmeleri değerlendiriyor ve raporları inceliyor.

BEYAZ EV: TAKİP EDİYORUZ

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adam Hodge, Rusya ile Wagner arasında yaşanan krize ilişkin açıklama yaptı. Hodge, “Gelişmeleri takip ediyoruz. Konuyla ilgili ABD Başkanı Joe Biden’a da bilgi verildi” dedi. terimleri kullandı. Sözcü Hodge, Rusya’daki gelişmeleri müttefik ve ortaklarla görüşeceklerini duyurdu.

candirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu