Haber

Almanya ve Kolombiya iklim ve enerji alanlarında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzaladı

Almanya ile Kolombiya arasında iklim ve enerji alanlarında iş birliğinin geliştirilmesini öngören bir mutabakat zaptı imzalandığı bildirildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ile Berlin’de yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Scholz, iki ülkenin birbirinden uzak olduğunu ancak küresel zorlukların üstesinden gelmek için ortak iradeye sahip olduklarını belirtti.

Kolombiya’yı biyoçeşitliliğin ve iklimin korunmasında değerli bir ortak olarak nitelendiren Scholz, Almanya ile Kolombiya arasında sürdürülebilir ekonomik kalkınma için “iklim ve enerji ortaklığı” oluşturmaya yönelik bir mutabakat zaptı imzalandığı bilgisini paylaştı.

Bu sayede iki ülkenin iklimin korunması ve gücü konusunda daha yoğun bir diyalog içine gireceğini belirten Scholz, “Biyolojik çeşitliliğin ve ormanların korunması ile iklim hedefleri için birlikte çalışacağız” dedi. söz konusu.

Rüzgar ve güneş enerjisinin yaygınlaşmasını teşvik etmek ve enerji verimliliğini artırmak istediklerini belirten Scholz, özellikle hidrojen kullanımı konusunda işbirliklerini yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Almanya’nın gelecekte ihtiyaç duyduğu gaz enerjisinin büyük bölümünü ithal etmek zorunda kalacağını kaydeden Scholz, Almanya’nın bu konuda ortaklara ihtiyacı olduğunu ve Kolombiya’nın da bu ortaklardan biri olacağını söyledi.

Görüşmede Ukrayna-Rusya Savaşı’nı da ele aldıklarını belirten Scholz, Kolombiya’nın Birleşmiş Milletler’de Ukrayna savaşına ilişkin duruşunun kendisini mutlu ettiğini kaydetti.

Başbakan Scholz, çifte vatandaşlıkla ilgili bir soru üzerine, Almanya’da çoklu vatandaşlığın kabulüne ilişkin bir madde çıkarma sürecinde olduklarını hatırlatarak, “Bu, Alman vatandaşlığını kazananların geldikleri ülkenin vatandaşlığını devam ettirdiği anlamına geliyor. ” söz konusu.

Bunun gerekli bir reform olduğunu belirten Scholz, “Son aşamadayız, bu yıl olacak” dedi. terimini kullandı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Almanya ile yeşil hidrojen alanında işbirliğinin başarılı olabileceğini belirterek, Güney Amerika’nın yeşil hidrojen üretiminde büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Kolombiya’nın Güney Amerika ülkeleri arasında en büyük kapasiteye sahip ülke olduğunu belirtti.

Petro, bu konuda çalışmak üzere iki ülkenin enerji bakanlıkları arasında bir grup oluşturulacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu